top of page

Trasa wyprawy:

Hirtshals (Dania) – Stavanger – Lysebotn – Kjerag –Preikestolen – Odda – Trolltunga - Bergen - Hirtshals (Dania)

Na wyprawę można pojechać dowolnym rowerem. Zalecam (jeżeli będzie grupa)  zabranie roweru szosowego, trekingowego, ponieważ trasa prowadzi  po drogach asfaltowych. Najważniejsze, aby był sprawny technicznie. Ten wyjazd jest wymagający ze względu na ukształtowanie terenu, solidne podjazdy, jednak dystanse nie będą bardzo długie.  Osoby, która zechcą mi towarzyszyć powinny mieć dobrą kondycją fizyczną, powinny lubić jeździć w terenie górzystym. Widoki będą rekompensować trudy drogi. 

Noclegi?

Podczas tego wyjazdu planuję spać na dziko lub na kempingach pod namiotem. Jeżeli osoba, towarzysząca będzie chciała spać w miejscach bardziej cywilizowanych, musi je sobie ogarnąć na własną rękę.

Co jem, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?

Wyżywienie jest we własnym zakresie. W przypadku grupy możemy przygotowywać posiłki wspólnie w miejscach noclegowych. Akurat w tym przypadku każdy może zrobić wystarczające, solidne zakupy jeszcze w Polsce, aby zejść z kosztów wyżywienia, ponieważ Norwegia nie jest za tania. Zabiorę z sobą kuchenkę gazową z naczyniami, na których można  gotować.  Ceny w Norwegii przeliczając na złotówki są wysokie. Walutą jest Korona Norweska.

Czy jesteśm ubezpieczeny podczas wyjazdu?

Każdy kto wybierze się na wyprawę będzie ubezpieczony od NNW i KL, jeżeli nie będzie ubezpieczenia nie zabieram osoby z sobą.

Jak liczna może być grupa,  jak z wiekiem?

Fajnie jak uda się nam pojechać w grupie 4 osób (koszty auta, paliwa, amortyzacji rozłożą się na grupę).  Grupy jak najbardziej zróżnicowana pod względem płci. Zapraszam chętne osoby zarówno młode jak i starsze, ważna jest dobra kondycja.

Co z sobą zabiorę, ile pieniędzy na kieszonkowe?

Koniecznie: paszport lub dowód,  śpiwór – koniecznie ciepły (komfort +5 st), miseczkę, sztućce, kubek, talerzyk, rower, kask, oświetlenie, zapasowe dętki, łatki, pompkę, wyposażenie przeciwdeszczowe, ubrania, gaz, kuchenkę. Warto mieć na swoim wyposażeniu podstawowe opatrunki. Na wyjazd swobodnie powinno wystarczyć ok. 150 - 200 euro kieszonkowego. Myślę, że to w zupełności wystarczy.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Jeżeli stworzymy grupę wyjazdową żeby wszystko miało ręce i nogi  wybierzemy osobę, która będzie najważniejsza w grupie, to bardzo ważne, żeby wszystko trzymać w ramach tego co będzie wytyczone. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika, będzie robił to na własne ryzyko. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie i PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest on długi i ktoś zostaje w tyle, grupa czeka na ostatniego, aż ten wjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Wspólnie grupą ruszamy w trasę, tak też ją kończymy.

Jeżeli będą osoby, które przyłączą się do mojej wyprawy,  wcześniej razem omówimy wszystkie szczegóły wyjazdu, jeżeli będzie to możliwe najlepiej spotykając się.

bottom of page