top of page
GDZIE POJECHAĆ

Promocja - Stary Kolejowy Szlak

36594138_625152097854318_483694879388047

Na przebieg trasy składają się dwa podobnej długości etapy: wyjeżdżając z Białogardu poruszamy się lokalną drogą powiatową o znikomym ruchu. Mijamy małe wioski, przemierzając pagórkowaty teren. Dookoła otacza nas urozmaicony krajobraz łąk, pól i lasów. W Rąbinie blisko trasy możemy zobaczyć pałac z początku XX w. , w Lipiu średniowieczny kościół z 1462 r.

Drugi etap podróży wyznacza moment w którym docieramy do końca drogi powiatowej i po około 30km od Białogardu przekraczamy drogę wojewódzką nr 152. Tutaj zaczyna się droga rowerowa wybudowana w 2020 r. na dawnej linii kolejowej Świdwin – Połczyn-Zdrój. Po niecałych 6km docieramy do miejsca odpoczynku. Jadąc dalej prosto z górki po drodze wojewódzkiej wjedziemy do Połczyna-Zdroju, klimatycznego miasteczka znanego z wód zdrojowych oraz... browaru. Jeżeli skręcimy w prawo, czeka nas 30km podróż po szlaku zwiniętych torów do Złocieńca. Droga rowerowa, którą jedziemy jest jedną z pierwszych tego typu inwestycji w Polsce, a jej początki sięgają lat 90-tych. Asfalt trzyma się bardzo dobrze i pokonując niewielkie nachylenia możemy podziwiać roztaczające się wokół nas widoki na mocno pofalowane tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego.
Wzdłuż linii kolejowej regularnie rozmieszczone są punkty odpoczynku, zwykle w miejscach w których niegdyś zatrzymywały się pociągi. Po tych czasach pozostały budynki stacji utrzymane w podobnym stylu. W jednym z nich możemy przenocować. W mijanych rejonach możemy odnaleźć dużo agroturystyk oraz restauracji. W Cieszynie położonym nad Jeziorem Siecino jest duża plaża oraz hotel w pałacu. Zaraz za tą miejscowością mijamy miejsce gdzie miała przechodzić "berlinka" - autostrada mająca połączyć Berlin z Królewcem. Do jej ukończenia nigdy nie doszło choć prace były zaawansowane.

Po paru kolejnych kilometrach dojeżdżamy do Złocieńca gdzie warto odwiedzić Park Żubra z jedną z kilku zachowanych na Pomorzu alei grabowych.

Wypożycz przyczepka na najbliższy weekend płacąc jedynie 30 zł. Przyczepkę będzie można odebrać już w piątek 11.09.2020 i oddacie ją dopiero w poniedziałek 14.19.2020

bottom of page