Projekt "Tata potrafi" - koleją transyberyjską do Iakucka

Podróż koleją transsyberyjską do najzimniejszego miasta świata, to nie tylko kolejna wyprawa  na wschód, czy kolejny etap projektu "Tata potrafi", to przede wszystkim poszukiwanie przez Lenkę swoich korzeni, które są na Syberii w rejonach, kraju Ałtajskiego i Jakucka i z całą pewnością dalej. 70 lat temu prababacia Lenki pokonała tą trasę w kierunku przeciwnym do naszych planów, w drodze do Polski - Rosjanka, która pokochała Polaka i znalazła swój drugi dom nad Bałtykiem. W czasach trudnych historycznie, kiedy przemieszczani nie było tak łatwe, jak obecnie, pokonała tysiące km pozostawiając wszystko co było ważne w jej życiu, rodzinę, przyjaciół, ojczyznę, dom. Wieś w której urodziła się Tekla, zapewne zmieniły swoje oblicze, pozostali ludzie, którzy Teklę pamiętają, góry, na które pewnie czasem zerkała. Teraz my chcemy w te miejsca dotrzeć i poznać rodzinę mieszkającą w Syberii.

Tym razem w naszą podróż nie wyruszymy na dwóch kółkach i z sakwami rowerowymi. Będzie to podróż z plecakiem w ręku, choć oczywiście jeśli tylko będzie okazja i możliwość spędzimy choć jeden dzień w rowerowym siodełku. Naszym głównym celem będzie dotarcie koleją transsyberyjską do Jakucka, a także do miejsca w którym urodziła się Tekla. Kilkudniowa podróż pociągiem będzie także dla nas niezapomnianym przeżyciem, mam przynajmniej taką nadzieję. Z Koszalina do Jakucka jest ok. 10 tyś km, co daje w obie strony biorąc pod uwagę odwiedziny Kraju Ałtajskiego ponad 20 tyś km, które powinniśmy pokonać w 16 dni. To bardzo mało czasu biorąc pod uwagę odległość. Głównym środkiem lokomocji będzie kolej transsyberyjska, w której spędzimy ok. 6 dni, następnie ok 1 dnia spędzimy w Permafrost Express, który od niedawna dojeżdża do najzimniejszego miasta na świecie Jakucka. W Kraju Ałtajskim będziemy poruszać się autobusem, oczywiście mając tak mało czasu w podróży będziemy musieli wykorzystać samolot i w taki sposób wrócimy z Jakucka do Moskwy i następnie do Warszawy. Każdy dzień musi być bardzo dobrze zaplanowany pod względem połączeń, a dokładnie mówiąc ich płynności - jak najmniej czasu na czekanie!

Kolej Transsyberyjska to najdłuższa linią kolejowa na świecie. Łączy Moskwę i europejskie regiony Rosji z wybrzeżem Pacyfiku, a po drodze przecina niezmierzone połacie Syberii. Wielodniowa jazda Transsybem to jedyny sposób, by swoim ciałem i umysłem poczuć ogrom ciągnących się za oknami przestrzeni. To podróż, w której liczy się nie tylko cel, ale droga i jej pokonywanie. 

Wyprawy Koleją Transsyberyjską przyciągają miłośników rosyjskich klimatów, którzy dobrze wiedzą, że

Rosję najlepiej obserwować z perspektywy pociągu. W podróż Transsybem ruszają również wytrawni globtroterzy – dla nich to  niepowtarzalne przeżycie i zwiedzając świat po prostu trzeba go doświadczyć.

Jakuck to miasto położone w północno-wschodniej Syberii. W grudniu średnia temperatura w stolicy republiki Sacha wynosi -35°C, ale zdarza się, że spada poniżej -50°C. Region ten gromadzi wszystkie bogactwa naturalne Rosji: złoto, diamenty, uran czy węgiel. Na Uniwersytecie w Jakucku znajduje się też Instytut Wiecznej Zmarzliny, w którym prowadzi się m.in. badania nad szczątkami mamutów znalezionych w roztapiającej się zmarzlinie. Dla regionu Sacha nowa linia kolejowa jest jak zbawienie. Jakuck jest drugim co wielkości miastem świata, do którego nie ma stałej, całorocznej drogi. Zimą co prawda wyznacza się tymczasowe drogi na lodzie, jednak gdy tylko śnieg zaczyna topnieć, te zamieniają się w nieprzejezdne błoto. Dotychczas najpopularniejszym środkiem transportu był samolot, jednak stać na niego nie tylko nielicznych.

Całkiem niedawno Jakucję odwiedził youtber i podróżnik "GDZIE BĄDŹ":

Na naszej stronie postaram się umieścić wszystkie informacje, które może w przyszłości pozwolą innym zaplanować podróż koleją Transsyberyjską.

Pierwszym krokiem jest zdobycie wizy. Kilka praktycznych informacji:

Aby złożyć wniosek o wizę niezbędne jest posiadanie następujących dokumentów:

 1. Paszport, który musi być ważny co najmniej 180 dni od daty zakończenia terminu ważności wizy, o która wnioskujemy.

 2. Jedno zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm, w kolorze, nie rozmazane, bez zbędnych elementów. Wydruk na papierze wysokiej jakości. Twarz (zajmująca 70—80% powierzchni zdjęcia) skierowana na wprost, ukazująca wyraźnie twarz i oczy (jeśli nosisz okulary, musisz je zdjąć) – na jasnym tle. Zdjęcie nie może być starsze niż 6 miesięcy.

 3. Do wniosku trzeba dołączyć kserokopię OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczeń). Musi obejmować cały obszar Rosji (również część azjatycką). Minimalna kwota ubezpieczenia 30 000 Euro. Ubezpieczenie musi obejmować cały okres pobytu na terytorium Federacji Rosyjskiej.

 4. Rezerwacja hotelowa. W przypadku pobytów do 14 dni nie musi być opłacona. Wystarczy rezerwacja przez booking, którą po uzyskaniu wizy można bezpłatnie odwołać. Adresy hoteli są potrzebne do uzyskania vouchera turystycznego.

 5. Voucher turystyczny. Umowa świadczenia usług turystycznych, a także potwierdzenie obsługi turysty zagranicznego przez rosyjską organizację prowadzącą działalność turystyczną. Wydawany przez hotele o standardzie minimum 3 gwiazdkowym lub wystawiany w formie zaproszenie przez rodzinę zamieszkującą teren Rosji (jeśli takową się posiada). My zdecydowaliśmy się na skorzystanie z zaproszenia. Przy zakupie należy podać numer paszportu, datę jego ważności datę urodzin, datę podróży i adresy hoteli, w których będziemy nocować.

 6. Jeżeli wniosek o wizę będzie składać jedna osoba a później wizy będzie odbierać inna osoba, potrzebne jest upoważnienie tej osoby do takich czynności.

Co do samych miejsc, w których można się ubiegać o wizę turystyczną do Federacji Rosyjskiej to należy się udać do jednej z następujących placówek: Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie lub do jednego z trzech Konsulatów Generalnych (lub do Centr Wizowych) znajdujących się w: Krakowie, Poznaniu oraz w Gdańsku. Ważna uwaga – w konsulatach obowiązuje rejonizacja, czyli każde województwo przypisane jest do konkretnego konsulatu. Przed wizytą należy sprawdzić, który rejon jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania:  Warszawa (mazowieckie, podlaskie, lubelskie, łódzkie), Gdańsk (pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie), Kraków (małopolskie, śląskie, podkarpackie, świętokrzyskie), Poznań (wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie).

Ostatnia i równie ważna kwestia. Jak przedstawiają się koszty związane z procesem ubiegania się o wizę:

 1. Zdjęcie – ok 25 zł,

 2. Ubezpieczenie – ok 100 zł (choć spokojnie można kupić tańsze),

 3. Voucher – 50 zł, zaproszenie od rodziny nie generuje kosztów

 4. Opłata konsularna za wydanie wizy – 150 zł (tryb normalny 7-10 dniowy),

 5. Opłata podawcza/serwisowa – 106,30 zł (25 euro) jeśli staramy się o wizę w Centrum Wizowym, w Konsulatach Generalnych nie jest pobierana.

Oczywiście w dalszym etapie opowiemy Wam jak i czy staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami wiz do Rosji.