top of page

POMORZE ŚRODKOWE - KRAINA PEŁNA MAGII

Sarbinowo (do 1945 niem. Sorenbohm) – wieś letniskowa w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Mielno, 7 km na zachód od Mielna. Położona nad Morzem Bałtyckim, na Wybrzeżu Słowińskim. Tyle wikipedia.

Gdzie z Sarbinowa możemy dotrzeć rowerem, rowerem i przyczepką z dzieckiem? Jest kilka możliwości aktywnego i miłego spędzenia czasu.

Jedną z alternatyw jest Dobrzyca i jej ogrody tematyczne. Labirynty, wieża widokowa, ogrody, to tylko część atrakcji, które na Was czekają w tym ciekawym miejscu. Z Sarbinowa trasa wiedzie przez Słowienkowo, Dobrzycę praktycznie bocznymi drogami: polnymi, szutrowymi, płytami, kocimi łbami – spokojnie, malowniczo. Należy pamiętać, że w Dobrzycy wjeżdżając na chwilę na drogę główną, zjeżdżamy z niej w prawo kierując się na Ogrody Tematyczne. Na teren ogrodów można wjechać z wózkiem i jeżeli taka funkcja w przyczepce istnieje, ułatwi to nam przemieszczanie się z maluszkiem po dużym terenie. Link do cennika Ogrodów Tematycznych: http://www.hortulus.com.pl/cennik. Labirynty i wieża widokowa to doskonała atrakcja dla dzieci i dorosłych: https://www.youtube.com/watch?v=BEzwgFsKt_g.

Przez Sarbinowo biegnie EuroVelo10, czyli popularny szlak rowerowy potocznie zwany R10. Trasa ma łączną długość 7930 km i biegnie przez kilka krajów Europejskich, leżących nad Morzem Bałtyckim. R10 można dotrzeć do pobliskich Gąsek i latarni morskiej, jadąc dalej dotrzemy do Kołobrzegu – trasa poprowadzona jest czasami bardzo blisko linii brzegowej Bałtyku - bajka... Jadąc w kierunku wschodnim dotrzemy do Mielna, Łaz. R10 poprowadzona jest różnymi nawierzchniami. Pojedziemy zwykłą drogą, ścieżką, lasem, płytami. Jest ciekawie i  malowniczo. Czasem, szczególnie w sezonie letnim uciążliwe jest to, że R10 biegnie szlakami, gdzie poruszają się piesi, jeżdżą auta, wtedy jazda może zamienić się w lawirowanie między innymi bywalcami R10. Trasa z Sarbinowa do Kołobrzegu ma 27,5 km.

Ciekawą propozycją wycieczki rowerowej z dziećmi przy wykorzystaniu przyczepki rowerowej jest trasa do Arboretum w Karnieszewicach. Trasa ma długość 31 km. Położone w uroczym miejscu arboretum zostało założone w 1881 roku z okazji Zjazdu Pomorskiego Towarzystwa Leśnego. Dziś stanowi doskonały obiekt edukacyjny, oprócz wielu gatunków roślin, wyposażone jest w wiatę edukacyjną, miejsce na ognisko oraz liczne miejsca odpoczynku. Znajdziecie tu ciszę, spokój – choć miejsce magiczne, nie jest tłumnie odwiedzane przez turystów, ponieważ mało kto o nim wie.

Wycieczka rowerowa do Koszalina to kolejna propozycja na fajnie spędzony dzień. 29 km do przystani promowej przez Jezioro Jamno. Następnie po przeprawie przez jezioro Koszałkiem 10 km ścieżką do Sarbinowa. Cała trasa to praktycznie bezpieczne ścieżki rowerowe. Koszalin także jest bardzo fajnie skomunikowanym rowerowo miastem. W sezonie polecam odwiedzenie Parku Książąt Pomorskich, Górę Chełmską z wieżą widokową (przepiękny widok z wieży), Park Linowy, Wioskę Indiańską. Tereny zielone miasta to ponad 40 % powierzchni.

Kolejną propozycją super trasy rowerowej jest szlak Nasypem Kolejki Wąskotorowej. Rozpoczął się nowy sezon rowerowy. Ładna pogoda skłania do wyjazdów w teren. W zeszłym roku Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty zakończył dużą inwestycję w infrastrukturę turystyczną budując na terenie gmin Gościno, Karlino, Kołobrzeg, Rymań, Siemyśl 57 km ścieżki rowerowej.
Wzdłuż całej ścieżki powstały miejsca postojowe dla rowerzystów, wyposażone w ławy, stoły, zadaszenia. Ścieżka rowerowa biegnie po nasypach byłej kolejki wąskotorowej i omija główne drogi, dlatego jeździ się po niej bardzo bezpiecznie. Zasadniczymi i stałymi elementami przekroju ścieżki rowerowej jest jezdnia szerokości 2,50 m ograniczona opornikiem z obu stron o szerokości 0,20 m. Nawierzchnia jezdni została zaprojektowana i wykonana jako nawierzchnia asfaltowa. W miejscach wysokich nasypów byłej kolejki wąskotorowej ustawione są obustronnie poręcze stalowe.
Ścieżką można dojechać z Karlina do Gościna (17,9 km) dalej ścieżka dzieli się na trzy kierunki. Pierwszy na południe z Gościna do Dargocic (4,8 km). Drugi, najdłuższy (23,4 km), południowo zachodni prowadzi z Gościna przez Rymań nad jezioro Popiel. Ostatni północny odcinek prowadzi przez Charzyno do drogi łączącej Kołobrzeg z Trzebiatowem (10,8km). Dalej, wyznaczonym szlakiem możemy dojechać do Grzybowa, skąd ścieżką rowerową wzdłuż morza dojedziemy do samego Kołobrzegu.

bottom of page