top of page

Kraina Łagodności - Stołpie

http://www.krainalagodnosci-stolpie.pl/stolpie.html

Stołpie to mała kraina położona pośród lasów, gdzia ma się wrażenie, że czas zatrzymał się dawno temu w miejscu. Pewnie tak jak My, wpadł na chwilkę i do dziś, nie chce opóścić Krainy Łgodności. Miejsce ciepłe, przepełnione historią, urokliwe, pełne drzew owocowych - nad wszystkim czuwa Pani Basia. Idealne miejsce na rodzinny weekendowy lub kilku dniowy wyjazd. Do dyspozycji mamy ponad 100 letni dom z ładnymi pokojami, łazienkami, tarasem z widokiem na przydomowy staw, jest kuchnia, na zewnatrz miejsce na ognisko, basen. Miejsce idealne na każdą porę roku. Zachecam Was do odwiedzin.

Z Stołpia mamy bardzo blisko do miejsc ciekawych np: Aleja Mrówek, Megality w Borkowie, Źródliska, Wioska Hobbitów, Krąg, Polanów, Jezioro Rekowo. Jak dostać się do Krainy Łagodności? Nic bardziej prostego - rowerem, także spokojnie dojedzie się samochodem, Z Koszalina to ok 30 km, można kierować się na Ratajki, Sowno, można takż dotrzeć od strony Polanowa. 

Jadąc od strony Koszalina, kierujemy sie w kierunku Sowna. Bardzo spokojna trasa biorąc po uwagę soboty i niedziele. W tygodniu jest inaczej, ze względu na ciężki sprzęt jaki jeździ do żwirowni w Ratajkach. Po drodze mijamy Przytok z Rezerwatem Rosiczki, przejeżdżamy w okolicy Wioski Hobbitów. Do celu dotrzemy jadąc przez Sowno i Sowinko lub skracając sobie drogę jadąc lasem do Powidza (opcja trudna ze wzgledu na piaski na leśnej drodze). Powrót można zaplanować ta samą drogą, chociaż osobiście uważam, że warto  wrócić inna drogą, odwiedzając 

Aleje Mrówek, Źródliska - wówczas jedziemy dużo lasami i wyjedziemy w okolicach Lubiatowa. Droga nie jest idealna i łatwa, jest jednak bardzo spokojna i tylko czasem zdaża się, ze musimy prowadzić rower, czy pokonać przeszkodę. Można pokonać ją rowerem z przyczepką, chociaż to z całą pewnością będzie większy wysiłek. 

Galeria z wyprawy do Krainy Łagodności

Wyjazd do Krainy Łagodności 16/17.10.2021 - sprawy organizacyjne

Jak dojechać samochodem: 

Z Koszalina najlepiej kierować się w kierunku Kościernicy i na wylocie z Kościernicy będzie zjazd na Sowno, Sowinko (zjazd w lewo dla jadących z Koszalina). Po przejechaniu około 1 km, po lewej stronie zacznie się las i na początku lasu znajduje się pierwszy zjazd w las po lewej stronie. W samym lesie należy trzymać się drogi i dojedziecie po około 2 km do bram Krainy Łagodności. Można także pojechać przez Sianów, Sowno, Powidz. W Powidzu kończy się asfaltowa droga i należy już dalej jechać lasem. Od tej strony jest jednak więcej rozjazdów na zasadzie w prawo, w lewo, dlatego też jest trochę trudniej dojechać. Kiedy skończy się asfalt, po przejechaniu kilkudziesięciu metrów, będzie pierwszy zjazd w lewo - trzymajcie się wtedy po prostu drogi, która wydaje się główną. Dojedziecie od tej strony do małego domku, mijacie go jadąc wzdłuż płotu do bramy Krainy Łagodności.

Pierwszy wariant jest prostszy i jedyne na co musicie uważać to kałuże, ale nigdy nie było większych problemów z dojechaniem do celu.

Możecie jechać do Krainy na własną rękę i w razie problemów po prostu do mnie dzwonić. Możecie także jeśli nie chcecie jechać sami, przyjechać na Chłopską Kępę 1 y i z tego miejsca ruszycie razem za Kasią, która pojedzie z Kępy autem. Myślę, że wyjazd samochodem z Chłopskiej Kępy wystartuje około godziny 13.

Wyjazd rowerowy:

- startujemy z Chłopskiej Kępy o godzinie 12.00, śmiało można przyjechać do nas wcześniej, nie ma żadnego problemu żebyście przyjechali o 9 czy 10. Do przejechania mamy około 35 km, jedziemy tak naprawdę lasami, będą drogi asfaltowe, szutrowe, typowo leśne, kocie łby. Droga będzie bardzo urozmaicona, kręta, będzie kilka mocnych podjazdów. Biorąc pod uwagę, że w grupie rowerowej będą także dzieci, czas na dotarcie do celu to około 3 godziny. Pogoda zapowiada się obiecująca, jednak pamiętajcie o czymś na deszcz, może być różnie. Będzie około 11 rowerków, przyczepki.

Co zabrać:

- przekąski na ognisko, jeśli coś upitrasicie i zabierzecie z sobą, super, zamówiłem więcej chlebka, będzie smalczyk, ogóreczki, reszta to już nasza inwencja. Nawet jak pojedziemy rowerami z Kępy, Kasia zabierze autem to, co przywieziecie.

- ciepłe ubranko na wieczór przyda się z całą pewnością

- w domku jest wszystko, co jest potrzebne do życia :-)

- pamiętajcie o bonach turystycznych aby je zabrać

- osoby, które nie zapłaciły za pobyt, proszę o odliczone pieniążki, nie chce bawić się w kasjera, który wydaje resztę, lata rozmienia itp.

Mam nadzieję, że o niczym ważnym nie zapomniałem, jeżeli macie jakieś pytania, jak w dym.

bottom of page