top of page

Przyczepka rowerowa a bezpieczeństwo dziecka.

 

Dla jednych sezon rowerowo - przyczepkowy trwa cały rok, dla innych dopiero się zbliża, są też tacy, którzy chcą, ale zawsze jest jakieś „ale”…

Zdarza się usłyszeć opinie, także wśród moich znajomych, że nigdy nie zdecydują się na wyjazd z przyczepką rowerową i dzieckiem ze względu na bezpieczeństwo, a w zasadzie jego brak. Odzywa się rozsądek, strach przed nowym, niewiedza. Wierzcie mi takie odczucia ma chyba każdy, nawet ten, który jeździ z przyczepką, możliwe tylko, że osoby jeżdżące z przyczepką wyeliminowały z swojego życia niewiedzę i zastąpiły ją wiedzą na temat bezpiecznego podróżowania z przyczepką rowerową i dzieckiem.

 

Przyczepki mają to do siebie, że kształtem przypominają klatkę. Aluminiowa konstrukcja, jest tutaj najistotniejsza, to na niej zatrzymuje się ewentualne uderzenie np. innego roweru (w przeciągu kilku lat, nigdy nie musiałem polegać w tym względzie na konstrukcji przyczepki). Producenci przyczepek przykładają dużo uwagi do tego, aby te konstrukcje były solidne i bezpieczne – przyczepki mają atesty dopuszczające je do użytkowania. Bardziej markowa przyczepka, ma tych atestów i rozwiązań technicznych więcej niż prosta konstrukcja.

Koła przyczepek posiadają  osłony, które zabezpieczają je przed dostaniem się np. patyków, czy chronią je przed uderzeniem w przeszkodę.

Przyczepka  posiada wiele oznaczeń, sprawiają one, że na drodze jesteśmy widoczni, jest flaga, są odblaski, są wszyte element odbijające światło. Od nas już tylko zależy czy chcemy, aby przyczepka była bardziej widoczna na drodze, np. możemy/powinniśmy z tyłu umieścić oświetlenie. Pasy są obecne zawsze, trzypunktowe, pięciopunktowe, zależy to oczywiście od modelu przyczepki. Przyczepka z rowerem połączona jest łącznikiem wyposażonym w elastyczny przegub, sprężynę czy zaczep kulkowy. To wszystko sprawia, że jest bezpieczniej. Kiedy w czasie jazdy podbije przyczepkę z jednej strony, elastyczny przegub sprawi, że przyczepka będzie stabilna. Konstrukcja przyczepki po przez szeroki rozstaw kół, jest bardzo wyważona, nawet wtedy, gdy dziecko siedzi na skraju przyczepki (pomimo tego starajmy się, aby jeden pasażer w przyczepce dla dwojga, był na środku siedziska). Każdy łącznik przyczepki z rowerem wyposażony jest w dodatkowe zabezpieczenie, które może się przydać w momencie, kiedy zaczep przyczepki nagle przestaje trzymać.

Ważna sprawą jest, aby co jakiś czas w trakcie sezonu przyczepkowego (może trwać on cały rok)  sprawdzać przyczepkę, czy wszystkie śruby są podokręcane, czy niczego nie brakuje, po prostu zwykła konserwacja sprzętu, który się zużywa.

Istotna sprawa, z mojego punktu widzenia  jest to, w jaki sposób zorganizujemy cały wyjazd rowerowy, gdzie, którędy, jak. Nie należy popadać przy tym w jakieś  skrajności, po prostu zdroworozsądkowe podejście do takiego wyjazdu sprawi, że będziemy czuć się pewniej. Czynnik, który w największym stopniu decyduje o bezpieczeństwie naszego dziecka  w przyczepce, to czynnik zewnętrzny, to otoczenie. Na to, co się dzieje wokół nas podczas wyjazdu, niestety nie mamy do końca większego wpływu. Możemy natomiast sprawić, że część tych niekorzystnych czynników wyeliminujemy.

Kilka wskazówek dla tych osób, które maja obawy: zawsze można wytyczyć pierwszą wyprawę z przyczepką w miejsca, gdzie np. trasa biegnie z dala od ruchu samochodowego, czy jest ścieżka rowerowa. Jest bardzo dużo tras rowerowych, dróg leśnych, szlaków turystycznych, gdzie osoba jadąca z przyczepka i z dzieckiem/dziećmi, będzie czuła się po prostu bezpiecznie. Pamiętajmy jednak, że brak auta w pobliżu (ponieważ głównie o ruch samochodowy chodzi) w żaden sposób nie zwalnia nas z bycia uważnym, rozważnym. Nie ważne gdzie jedziemy - uważajmy zawsze, pamiętajcie o kasku w przypadku większych dzieci, o foteliku dla bardzo małego dziecka, o tym, żeby przyczepka, ale i rower były dobrze oświetlone szczególnie wieczorem, czy nocą i nie jest ważne czy jedziemy drogą publiczną czy ścieżką rowerową.

Trudno od razu pozbyć się wszystkich obaw, one były, są i będą, ale jeśli komuś przyjdzie do głowy, żeby sprawdzić, ile frajdy może dostarczyć dziecku i nam podróż z przyczepką rowerową, zapraszam do Wypożyczalni Rowerowy Włóczykij. Podpowiemy, pomożemy, przygotujemy sprzęt do wyjazdu. Zapraszamy.

bottom of page